Patron roku 2022

Do pobrania

Polecane strony

 


 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓWAktualności

19.06.2017

Pierszô kaszëbskò-pòlskô szkòła zaczãła nabór

Zajmë z anielsczégò, teater, radiowé warkòwnie – to wszëtkò z jindiidualnym pòdchôdanim do ùczniaków bédëje Naja Szkòła – pierszô kaszëbskô edukacjowô placówka w historie.

Nabór ju rëgnął, szkòła przëjimô dzecë do klasów 1-4. Kaszëbsczi jãzëk, chtëren w jinëch placówkach je ùczony w wëmiarze trzech gòdzënów na tidzéń w Naji Szkòle mô bëc drëdżim wëkładowim jãzëkã. W ten spòsób dzecë skùńczą szkòłã z bëlną znajemnotą trzech jãzëków – kaszëbsczégò, pòlsczégò i anielsczégò. Òkróm tegò mdą rozwijac swòje artistné taleńtë, a nawet dobãdą doswiôdczenié w robòce w radiu.

Placówka pòwstała we Wejrowie przë sztrase Jindustrialny 20A. Òd séwnika rëgną zajãca i ju terô kòżdi mòże zapisac swòje dzeckò do ti szkòłë. Jak gôdają ji òrganizatorowie – zanôlégô jima na jindiwidualnym pòdchôdanim do dzecka, wëzwëskiwanim metodów ùczbë, jaczé rozwijają taleńtë dzecka i pòmôgają radzëc so z tôklama kòżdégò òsóbno. Na lekcjach dzecë mdą kòrzëstac z mùltimedialnëch sprzãtów, le téż mdą sã ùczëłë nawzôjnëch relacjów, na przëmiôr przë leżnoscë môltëchów do jaczich dzecë wespół ze szkólnyma mdą nakriwac do stołu. Zajmë mdą w maksymalno 15-òsobòwëch karnach.

Zapisywac swòje dzecë abò pëtac ò edukacjowi bédënk to mòże pòd adresą sekretariat@najaszkola.eu, abò pòd numrã (+48) 607 155 820.

Pierwsza kaszubsko-polska podstawówka rozpoczęła nabór. Szkoła powstała w Wejherowie, na razie będą w niej klasy 1-4.

– Organizatorzy i pomysłodawcy chcą chronić i rozwijać język kaszubski jednocześnie dając szansę odkrywania nowych światów – wyjaśnia założyciel dwujęzycznej podstawówki Artur Jabłoński.
 
Będzie w niej realizowana podstawa programowa dla dwujęzycznej szkoły wzbogacona o dodatkowe zajęcia z języka angielskiego. Będą też warsztaty teatralne dla młodszych dzieci i dziennikarskie dla starszych. Do tego edukacyjne wycieczki po Kaszubach i wyjazdy w ramach międzynarodowych wymian – dzięki współpracy z baskijskimi szkołami w Hiszpanii, którą od 4 lat realizuje Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej Kaszëbskô Jednota. Język kaszubski będzie obok polskiego językiem wykładowym. Po kaszubsku będą też prowadzone zajęcia pozalekcyjne.
 
Zasięgnąć informacji bądź zapisać dzieci do „Naji Szkòłë” można za pośrednictwem maila sekretariat@najaszkola.eu bądź telefonicznie (+48) 607 155 820Materiały informacyjne:


 
Informacje w mediach: