Patron roku 2022

Do pobrania

Polecane strony

 


 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓWAktualności

02.04.2017

"Engaged Humanities" - relacja z warsztatów

Engaged Humanities to międzynarodowy projekt, który łączy naukowców z trzech europejskich uniwersytetów jak i przedstawicieli mniejszości narodowych oraz etnicznych z całego świata.

Już po raz trzeci mam przyjemność uczestniczyć w warsztatach i wykładach, które dają możliwość zdobycia interdyscyplinarnej wiedzy z wielu dziedzin. Jestem pod wielkim wrażeniem profesjonalizmu zespołu prowadzącego ten projekt oraz wiedzy kadry naukowej z całego świata. 
Pierwszego dnia zajęcia były prowadzone przez prof. Julię Sallabank i prof. Petera Austina z SOAS University w Londynie, którzy opowiadali o wykorzystaniu mediów elektronicznych oraz zasobów cyfrowych do celów rewitalizacji języka. Dr Tamarakuro Prezi przedstawił przykład rewitalizacji kulturowej języka Izon. Warsztaty prowadzone przez dr. Michaela Riesslera dotyczyły programów do archiwizacji danych z badan na językiem i były znaczącym uzupełnieniem wszystkich treści.
 
Drugiego dnia dr Benat Garaio opowiadał o badaniach nad rewitalizacją języków oraz o tym jak znaleźć motywacje do tej trudnej pracy. Podczas szkolenia mogliśmy pracować w grupach, poznać siebie oraz uczyć się współdziałania w ważnym celu. Najważniejszym punktem programu był spektakl w języku wilamowskim, stworzony na podstawie dzieła Floriana Biesika znanego jako „Dante z Wilamowic”. W artystyczny sposób przedstawiał on miłość do języka oraz ukazywał walkę młodych Wilamowian o niezależność.
Trzeciego dnia na warsztatach z dr. Michaelem Riesslerem rozmawialiśmy na temat archiwizacji oraz publikacji dokumentacji językowej dotyczącej języków zagrożonych wyginięciem. Ostatni z wykładów, prowadzony przez dr Bena Levine, ukazał drastyczne przykłady walki o niezależność, opisując przykłady Indian, którzy za swoja wolność i własne prawa zapłacili najwyższa cenę – życie. Jest to dla mnie heroiczny przykład, którym powinni kierować się wszyscy ludzie, którzy działają na rzecz mniejszości narodowych oraz etnicznych. Uważam, że młodzi ludzie powinni szukać własnej tożsamości i działać na rzecz swojego narodu gdyż jest to wartość i idea, która nie przemija. Tym samym chciałabym zachęcić wszystkich młodych ludzi, aby włączyli się aktywnie w działania naszej organizacji. Mogę szczerze powiedzieć, że nauka i praca podczas Szkoły Letniej w Wilamowicach we wrześniu, oraz podczas warsztatów w grudniu oraz tych sprzed kilku dni, dały mi nie tylko wielką wiedzę ale także poczucie, że to co robię, ma sens. 
 
Elżbieta Grabka